Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Aksiyon Kamerası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Aksiyon kamerası, günlük hayatın olmazsa olmazı değil belki, ama hareketli bir yaşamınız varsa ve bu anları en iyi şekilde hatırlamak istiyorsanız başvuracağınız en iyi araçlardan biri. Hep görüyor ve alsam mı kararsızlığı yaşıyorsanız ya da nasıl bir kamera benim işimi görür merak ediyorsanız bu yazıda tüm merak ettiklerinizin cevabını bulacaksınız.

Aksiyon kamerası kullanımı, birçok yerde karşımıza çıkıyor artık. Motosiklet veya bisiklet kullanırken, ekstrem sporlar yaparken, tatilde en heyecan dolu anlarda, maceralı aktiviteler ve daha fazlasında bu minik kameralar kayıtta oluyor. Portatif oluşları, dayanıklı yapıları ve çekim kalitesi ile sıklıkla tercih edilen bu ürünlere gelin daha yakından bakalım.

Aksiyon Kamerası Nedir?

aksiyon kamera nedir

 

Hareketli anları kaydetmek için tasarlanmış, geniş açılı lensleri ile yüksek çözünürlüklü çekimler yapmaya olanak sağlayan dijital kameralara aksiyon kamerası diyoruz. Özellikle Outdoor aktivitelerini daha keyifli bir hale getiren, video ve fotoğraflarınızı en hareketli anlarınızda iyi bir şekilde kaydeden bu ürünler ile benzersiz görüntüler yakalayabilirsiniz.

Aksiyon Kamerası Almadan Önce…

Sağladığı olanaklar ile oldukça cezbedici olan aksiyon kameraları, çeşitli özelliklerle donatılmış bir şekilde karşımıza yüzlerce seçenek sunarak çıkabiliyor. Aksiyon kamerası tavsiyeleri için başkalarından yardım beklemeyin. Kullanım amacınıza uygun olarak seçiminizi aşağıdaki kriterlere göre kolayca yapabilirsiniz.

  • Kamera Çözünürlüğü ve FPS

Çekmek istediğiniz aktivitelerin ve o an için yaşayacağınız deneyimin bir tekrarı olmayacağı için görüntü kalitesi yüksek ve net görüntüler sunacak ürünlere yönelmelisiniz. Saniye başına düşen kare sayısı demek olan FPS değerinin yüksek olmasına da dikkat etmelisiniz. FPS değeri ne kadar yüksek ise görüntüler de o kadar net olacak demektir.

  • 4K HD Ultra Çekim Kalitesi

Çekimlerinizi profesyonel düzeyde yapmak istiyorsanız kamera seçiminde 4K görüntü kalitesinin destekleniyor olmasına dikkat ediniz.

  • Görüntü Sabitleme Özelliğinin Olması

Çekimlerinizin sarsıntı tehlikesi ile karşı karşıya kalmaması için görüntü sabitleme özelliğinin de bulunup bulunmadığına bakabilirsiniz.

  • Ses Kaydı

Çekimlerinizi sessiz bir şekilde izlemek istemiyorsanız ses kaydını da en az görüntü kalitesi kadar net bir şekilde alacak ürünleri seçmelisiniz. Örneğin en basitinden çekim yaparken rüzgar uğultusunun rahatsız edici bir boyutta duyulmasını sağlayan bir ürün o anları tekrar izlerken keyfinizi kaçıracaktır.

  • Suya Dayanıklılık

Su altı çekimleri ister fotoğraf ister video kaydı olarak olsun aksiyon kameralarının en çok kullanıldığı alanlardan birini oluşturuyor. Su geçirmez kılıf veya suya dayanıklılık bu bakımdan seçimi belirleyen önemli bir kriter. Karda, yağmurda, suda ve denizde rahatlıkla kameranızı kullanmak için suya dayanıklılık özelliğini almadan önce detaylıca araştırmalısınız.

  • Aksiyon Kamera Aparatları

 

Aksiyon kamerası seçerken onu nerede nasıl kullanacağınızı bilmeniz aksesuar seçimini de etkiliyor. Bağlantı ekipmanları; kafa bandı, su altı kabı, tutma çubuğu, motosiklet ve bisiklet bağlantı aparatlarından oluşuyor. Eğer yolculuk anında çekimlerinizi yapacaksanız mutlaka kask aparatları veya gidon bağlantı aksesuarlarını da kameranız ile birlikte almayı unutmayın.

  • Batarya ve Hafıza

Pil ömrü uzun bir model seçmeniz sizi çekim sırasında yarı yolda bırakmayacaktır. Bunun için mutlaka almadan önce batarya kapasitesine de dikkat etmeye özen gösterin. Kameranızdan en iyi performansı sağlamak için hafıza desteği özelliğinin de olmasına mutlaka bakmalısınız.

Kimler Aksiyon Kamerası Almalı?

aksiyon kamera kullanım alanları

 

Doğa sporları ile uğraşıyorsanız, vlog çekimleri yapıyorsanız, bisiklet veya motosiklet düşkünü iseniz, trekking tutkunuzu kayda almak istiyorsanız aksiyon kamerası sizin için doğru seçim olacaktır. En iyi aksiyon kamerası mı aradığınız? Yoksa ilk etapta eğlenceli anlarınıza en iyi şekilde tanıklık edecek bir çekip ekipmanı mı? Her iki seçenek için de yukarıda bahsettiğimiz kriterleri dikkate alarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Son olarak 2 yıl garanti avantajıyla en eşsiz anlarınızda size eşlik edecek MF Product aksiyon kamera modellerini incelemek isterseniz monofiyat.com’a bakmanızı öneririz.

Yorumları GörüntüleYorumlar Kapat

Yorum Yap