Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bizi hayatta tutan, sağlıklı olmamızı sağlayan en temel şeylerden biri bağışıklık sistemi. Korono virüsün de etkisiyle son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bağışıklık sistemi ne işe yarıyor? Güçlü bir bağışıklık sistemi için neler yapmalı sizler için araştırdık. Öncelikle kısaca bir bağışıklık sistemimizi tanıyalım.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı savunma mekanizması oluşturarak, vücudu enfeksiyon ve virüslerden koruyan, vücudun direncini yükselten bizi sağlıklı tutan sistemin adıdır. Bağışıklık sistemini destekleyen organlarımız, bademcikler, lenf düğümleri, dalak ve kemik iliğidir. Bu organlar yabancı maddeleri hapseden ilk savaşı başlatan önemli organlardır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

bağışıklığı güçlendiren besinler

 

Güçlü bir bağışıklık sistemi için aşağıdaki önerilerimizi uygulayın, virüsleri kendinizden uzak tutarak yaşam kalitenizi artırın.

Düzenli Egzersiz

Düzenli yürüyüş, koşu, bisiklet gibi aktiviteleri haftada en az 3 kere yarım saat yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Yeterli Uyku

Sağlığı koruyan en önemli şeylerden biri düzenli ve kaliteli bir uykuya sahip olmak. Uyku düzenini bir rutine oturtarak günde en az 7 saat uyumaya özen gösterin. Uykunuzu yeterince aldığınızda vücudunuzun da ne kadar zinde olduğunu göreceksiniz.

Stres Yaratan Faktörlerden Uzak Kalmak

Günlük hayatta hepimiz stres yaratan faktörlere maruz kalıyoruz. En basitinden evden adım attığımız anda trafikte korna sesleri veya başka insanların gerginliği bizim üzerimizde bir stres oluşturabiliyor. Stres yaratan ortamlardan varsa imkanımız uzak durarak bu alanı kendi kontrolümüze alabiliriz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar Tüketmek

Probiyotikler, A, B, C ve D vitamini içeren gıdalar güçlü bir bağışıklığın olmazsa olmazlarının başında geliyor. Peki, nedir bu gıdalar diye merak ediyorsanız kısaca onlardan da bahsedelim:

  • C vitamini bakımından zengin besinler: Limon, brokoli, portakal, biber, mandalina, kivi, maydanoz, roka, ıspanak bilinen en güçlü C vitamini kaynaklarındandır.
  • Probiyotik içeren besinler: Ev turşusu, yoğurt, kefir, peynir.
  • Omega 3 içeren besinler: Avokado, ceviz, balık
  • D vitamini bakımından zengin besinler: Mantar, ton balığı, peynir, yoğurt, süt.

Günlük Su Tüketimini de Unutmayalım!

Bolca su tüketmek vücudun toksin atımını hızlandırır. Günde en az 2 litre su tüketimi de bağışıklığı önemli oranda destekleyecektir.

Yorumları GörüntüleYorumlar Kapat

Yorum Yap