Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bir Drone ile Asla Yapmamanız Gerekenler

Drone’ların eğlenceli ve merak uyandıran dünyasına yeni giriş yapanlardan mısınız? O halde drone ile asla yapmamanız gerekenler listesini öğrenme vakti!

İyi bir drone pilotu olmak istiyorsanız Drone kullanmaya başlamadan önce asla yapmamanız gerekenler listemize mutlaka göz atmalısınız.

İşte Drone Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler;

Drone kullanım alanı her geçen gün artmakta. Hobi amaçlı olsun fotoğraf ve video çekimi için olsun, drone kullanan kişi sayısı da buna bağlı olarak artış göstermekte. Yeni yerler keşfetmek ve gökyüzünden harika kareler yakalamak istiyorsanız drone almadan önce mutlaka kullanacağınız modelin özelliklerini iyi bilmeli ve bunları asla yapmamalısınız!

1)Çok Sıcak ve Çok Soğuk Havalarda Drone Uçurmamalısınız

Hava koşulları, drone uçurmadan önce dikkat etmeniz gereken faktörlerin başında geliyor. Rüzgarlı ve yağmurlu havalar drone için risk taşırken, aşırı sıcak havalar batarya ve motorun ısınmasına sebep olabiliyor. Yine aşırı soğuklar drone devrelerinin donmasına sebep olduğu için soğuk havada drone uçuşu yapılmaması gerekiyor.

2)Şarjı Tamamlanmamış Pillerle Drone’u Uçurmayın.

drone ile asla yapılmaması gerekenler

Uçuş öncesi mutlaka drone’un ve kumandasının şarj durumu kontrol edilmelidir. Zaten kısıtlı bir uçuş süresine sahip olan drone modelleri, batarya boş olduğunda ani güç kesilmesi ile kontrolünüzden çıkabilir. Drone’unuzun yere çakılmaması için pili %30’un altına düştüğünde mutlaka geri çağırmalısınız.

3)Rüzgarlı Havalarda Asla Uçuş Yapmamalısınız.

Küçük drone modelleri rüzgarlı havalarda denge kurmak konusunda zorlanır, bu yüzden sağlıklı bir uçuş ve drone’unuzun savrulup kontrolden çıkmaması için rüzgarlı havalarda drone uçurmamalısınız.

4)Hava Alanına Yakın Bir Çevrede ve Askeri Bölgelerde Kesinlikle Uçuş Yapmamalısınız.

drone ile asla yapılmaması gerekenler hava alanı uçuşu

Drone uçurmadan önce uçuracağınız alanın yasal yönetmelikler tarafından belirlenen yasaklı bölgeler arasında olmamasına dikkat etmelisiniz. Türkiye de şu an böyle bir yönetmelik olmasa da askeri alanlar, devlete ait kurum ve kuruluşlar izinsiz görüntü alabileceğiniz alanlar değildir.

5)Yüksek İrtifalara Çıkmayın!

Drone’un kumanda ile arasında olması gereken belli bir mesafe vardır. Bu her drone modeline göre değişir tabii. Aradaki bağlantının kopmaması ve de uçak rotalarını ihmal etmemek için yükselebileceğiniz son sınıra dikkat edilmelidir.

6)Kalkış ve İniş Alanında Çarpacağı, Hasar Alacağı Objelerin Bulunmamasına Dikkat edin.

Uçuş parkurunda yüksek gerilim hattının olup olmaması, takılabileceği ağaç dalları, drone iletişimini engelleyecek manyetik alanların bulunmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca insanların yoğun olduğu alanlarda uçuş yapılmamalıdır. Kuşların da drone gibi yabancı cisimlere saldırabileceği gerçeğini göze alarak kuşların yoğun olduğu bölgede uçuş yapmamaya dikkat edin.

7)Drone Parçalarını Kontrol Etmeden Uçuşa Başlamayın.

Uçuş öncesi tüm parçaların hasarsız ve sorunsuz bir şekilde takılı olduğundan emin olmalısınız. Kablo vb. parçaların sağlam olup olmadığı, pervanelerin doğru ve tam takılı olup olmadığını mutlaka kontrol edilmelidir.

8)Yazılım Güncel Değilse Güncellemeden Uçuş Yapmayın.

Cihazınız ile sorunsuz bir uçuş yapmak istiyorsanız tüm sistemi yöneten yazılımın güncel ve doğru yüklenmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Drone ile asla yapmamanız gerekenler için bizim söyleyeceklerimiz bu kadar. Bu hobide henüz çok yeniyseniz Drone’a yeni başlayacaklara tavsiyeler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yeni Başlayacaklar için Uygun Fiyatlı Drone Tavsiyesi

Uygun fiyatlara drone bulmak ve drone satın almak sanıldığı kadar zor değil artık. Mini drone modellerinden kameralı drone’lara, GPS’li drone modelinden drone bataryalarına bir çok ürün drone aksesuarları kategorimizde hobi tutkunlarına yeni fırsatlar sunuyor. Birçok yaş grubuna hitap eden yeni nesil teknolojik oyuncak diye tabir edilen Drone modelleri corby güvencesi ile monofiyat.com’da sizleri bekliyor.

Yorumları GörüntüleYorumlar Kapat

Yorum Yap