Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

En son yaşanan üzücü İzmir depremi sonrası deprem çantasının önemi bir kere daha gündeme geldi. Deprem sonrası ilk 72 saatin altını çizen AFAD’ın sitesinden edindiğimiz bilgileri derleyerek acil durum anında ihtiyaç duyulacaklara ve deprem çantası nasıl hazırlanır konusuna kısaca değinmek istiyoruz. Herkesin hayatına dokunacak bu bilgileri aklınızda bulundurun ve acil durum çantanızı en kısa zamanda evinizin bir köşesinde hazır tutmak için listemize göz atın.

Deprem Çantasında Olması Gerekenler

deprem çantası nasıl hazırlanır

Her deprem sonrası uzmanlar, deprem anında mutlaka hazır bir deprem çantası bulundurulmasının üstüne basa basa vurguluyor. O panik halinde etrafa koşuşturup eşya toplamak ile zaman kaybetmemek ve olası kötü durumlara hazırlıklı olmak için kolay ulaşılabilecek bir yerde, hazır bir deprem çantasının bulundurulması size ve sevdiklerinize can kurtaran görevi görecektir.

Peki, deprem çantası nasıl hazırlanmalı?

  • Afet sonrası yiyecek içecek ihtiyaçlarını hemen temin edemeyebilirsiniz. Acil durum çantası olacak bu çantada en az 72 saat size yetecek su ve bozulmayacak konserve, bisküvi tarzı yiyecekler konulmalıdır.
  • Küçük bir ilk yardım çantası, çantanızda mutlaka bulundurulmalıdır. Bu çanta ufak tefek yaralanmalara karşı kendi kişisel müdahalenizi yapmanızı sağlayabilir.
  • El feneri ve düdük ilk koyulacaklar arasında diyebiliriz. Sesinizi duyurmak ve bulunduğunuz alan karanlıkta kalırsa aydınlatmak için bu ikili neredeyse hayati öneme sahip.
  • Önemli belge ve evraklarınızın fotokopisi. Kimlik fotokopisi gibi evraklar da çantanızda mutlaka olmalı.
  • İklime uygun giysiler, çorap, iç çamaşırı gibi giyecekler de çantanızda yer almalıdır.
  • Minik bir battaniye veya uyku tulumu da çantada olması gerekenler arasındadır. Geceyi dışarda geçirirken sizi sıcak tutar.
  • Islak mendil, tuvalet kağıdı, dezenfektan, bir miktar para da çantanızda bulunmalıdır.
  • İletişim kurmanız gereken acil durumlarda şarjınızın bitmesi gibi bir durum sizi daha çok strese sokacaktır. Bu yüzden telefonunuzun şarj desteği için mini bir powerbank de çantanızda bulunursa iyi olabilir.
Aracınız Varsa;

Ev için hazırlayacağınız çantanın yanı sıra aracınız için de bir deprem çantası mutlaka hazırlamayı ihmal etmeyin. Aracınızda bulunacak çantaya taşıması görece daha zor olan çadır, tulum, battaniye gibi ihtiyaçları ekleyin.

Son olarak bu çantayı zaman zaman kontrol edin. Yiyecek ve içeceklerin yerine yenilerini koyarak çantanızı güncel tutmaya dikkat edin.

Hayat kurtaran mobil uygulamaları da telefonunuza mutlaka indirin!

Akut tarafından geliştirilen güvendeyim uygulaması deprem ve diğer doğal afetlerde yakınlarınıza güvende olduğunuzu haber vermenize destek oluyor. Uygulamayı indirdiğinizde ayarlar bölümünden en fazla 5 yakınınızın telefon numarasını ekleyebiliyorsunuz. Ana ekranda yer alan güvendeyim butonuna bastığınızda, telefonunuzun GPS servisi üzerinden bulunduğunuz konum SMS sistemi üzerinden kayıtlı numaralarınıza iletiliyor.

 

 

Yorumları GörüntüleYorumlar Kapat

Yorum Yap