Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Düzenli Yürüyüş Yapmanın 11 Temel Faydası

Düzenli yürüyüş yapmanın faydası nedir? sorusunun keşke tek bir cevabı olsa. Seni düzenli yürümeye teşvik edecek güçlü bir motivasyon mu arıyorsun? Adım adım daha sağlıklı bir hayata merhaba demeni sağlayacak düzenli yürüyüş yapmanın faydası için aradığın motivasyon bu yazıda!

Spor yapmak istiyor ve her seferinde çeşitli bahanelerle erteliyor musun? Spor için küçük, senin için büyük bir adım olacak düzenli yürüyüş aktiviteleri ile hayatına katabileceklerine inanamayacaksın. Her gün sadece 30 dakika yürüyerek hem keyifli bir spor alışkanlığı edinebilir hem de spora olan ön yargını kırabilirsin. Hem sağlık hem fizyolojik hem de psikolojik bakımdan kendini iyi hissedebileceğin düzenli yürüyüş egzersizleri ile yaşam tarzında bambaşka bir sayfa açmaya hazırsan doğru yerdesin. Faydalarını senin için detaylı bir şekilde listelediğimiz bu yazıdan sonra günlük yürüyüşlerine başlamamak için hiçbir bahanen olmayacak!

İşte yürüyüşe hemen başlaman için seni harekete geçirecek 11 müthiş sebep:

yürüyüşün faydaları

Kolay ve oldukça faydalı olan günlük tempolu yürüyüş, sürdürülebilir olması bakımından da bizi mutlu ediyor. Birçok farklı araştırma ile de kanıtlanan yürüyüşün psikolojik ve fizyolojik etkilerine gelin daha yakından ve detaylı bakalım:

1. Enerji Verir

Mutluluğun bilimsel karşılığı olan serotonin ve endorfin hormonları, yürüyüş sırasında salgılanıyor. Bu da doğal yollardan hem daha mutlu hem de daha enerjik bir günün kapısını bize aralıyor.

2. Stresi Azaltır

Mucize ayaklarının ucunda…

Stresle mücadele etmede en basit çözüm yürüyüş! Yürürken salgılanan mutluluk hormonu stresi azaltmasının yanında depresyon oluşumunu önlemek için de oldukça etkili oluyor.

3. Kilo Kontrolü İçin İdealdir

Vücudun yağ yakmasını sağlayarak, vücudu şekillendiriyor. Kalorileri yakarak kilo vermeye de yardımcı olan bu etkinlik kilo dengesini korumak isteyenler için de birebir.

4. Sindirimi Kolaylaştırır, Kalbe İyi Gelir

Kan dolaşımına yardımcı oluyor, metabolizmayı hızlandırıyor. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltarak, kalp sağlığına olumlu etkiler sağlıyor.

5. Uyku Problemlerini Azaltır

uyku problemleri

Yürüyüş çok fazla yorucu bir etkinlik olmasa da harcanan enerji sayesinde uykuya dalmak daha rahat olmaktadır.

6. Yaratıcılık ve Üretkenliği Artırır

Yorgunluk üretkenliği olumsuz etkiliyor. Açık havada yapacağın bir yürüyüş konsantrasyonunu toparlamak ve yeniden üretmek için müthiş bir fırsat.

7. Eklem ve Kasların Daha Güçlü Olmasını Sağlar

Yürüme alışkanlığı zamanla daha çevik ve güçlü bacak kaslarına sahip olmayı sağlıyor.

8. Yaşlanmayı Geciktirir

Yıllar geçse de genç görünümünü uzun süre korumak istiyorsan yürüyüşü olmazsa olmazların arasına dahil etmen gerekiyor. Çünkü yapılan araştırmalar düzenli yürüyüşün ömrü uzattığını ve yürüyüş yapanların daha genç bir görünüme sahip olduklarını söylüyor.

9. Beyin Aktivitelerini Hızlandırır

Yaşa bağlı hafıza kaybı ve Alzheimer riskini en aza indirmektedir.

10. Diyabete Katkısı Yadsınamaz

Şeker hastalığını önlemek ve kontrol etmek için yürüyüş oldukça önemlidir.

11. Dayanıklılığı Artırır

yürüyüşün avantajları

Duruş bozukluğu, sırt ağrıları ve benzeri şikayetler düzenli yürüyüş alışkanlıkları ile birlikte azalmaya başlıyor.

BONUS: Yürüyüş sırasında kaç adım attın, ne kadar kalori yaktın gibi soruları kolayca cevaplamak istersen de akıllı saat ve bileklerimiz bir tık yakınında!

Yorumları GörüntüleYorumlar Kapat

Yorum Yap