Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

E-spor Nedir? E-sporcu Nasıl Olunur?

Elektronik spor kısaltması olan “e-spor nedir?” sorusu son yılların en dikkat çeken konuları arasında bulunuyor. Online oyunların internet ortamında ödüllü turnuvalar şeklinde oynanması olarak tanımlayabileceğimiz bu yeni spor dalı özellikle gençler arasında giderek yaygınlaşıyor. E-spor’da stratejik düşünme gerektiren oyunlar, bilgisayar üzerinden profesyonel oyuncular arasında oynanıyor.

E-spor’da en çok oynanan oyunlar; dövüş oyunları, spor ve strateji oyun türleridir. İnternet üzerinden dünyanın her yerinden oynanabilen bu online oyunlara ister takım olarak ister bireysel olarak katılabilirsiniz. Tıpkı diğer sporlarda olduğu gibi e-spor turnuvalarının da belirli bir taraftar kitlesi vardır. Doğru kullanımı aslında Esports olan, e-spor’un çıkış hikayesine ve detaylarına gelin daha yakından bakalım.

Esports’un Ortaya Çıkışı

Tüm dünyadan katılımcısı bulunan yeni dijital spor alanı olan e-sports’un ilk ortaya çıkışı 1970’lere dayanıyor. Atari salonlarında başlayan bu akım gençlerin bir arada oyun oynayıp sosyalleşmesi ve rekabet etmesi ile ortaya çıkıyor. İlk espor turnuvası olan Spacewar oyunu turnuvası, Stanford üniversitesi öğrencileri arasında yapılıyor. Daha sonra 90’lı yıllarda playstation desteği ile giderek büyümeye başlıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde turnuvalar hem milyon dolarlık ödülleri hem de giderek artan katılımcı sayısı ile dikkat çekiyor.

Nasıl E-Sporcu Olunur?

E spor turnuvalarında sporcu olmak için e-spor lisansı gerekiyor. E-spor lisansı almak gözünüzü korkutmasın. Bu lisansı alabilmek için 6 yaşını doldurmuş olmak ve aşağıdaki belgeleri tamamlamak yeterli. Profesyonel oyuncuların esports’a başlama yaşı 16-17 arasında değişiyor.

  • T.C kimlik numarası beyanı
  • Sağlık raporu
  • Doldurulmuş tescil fişi
  • 2 adet vesikalık resim

Evrakları tamamladıktan sonra, önce ilçe müdürlüğüne onaylatıp, sicil lisans servisinde işlemleri yaptırıyorsunuz. Bunun için aile veya yetişkin bir veli desteği almanız gerekebilir. Tüm bu işlemler hakkında detaylı bilgi için Türkiye E-Spor Federasyonu sporcu lisans ve vize işlemleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca size en yakın Gençlik ve Spor Bakanlığı Müdürlüklerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler için hiçbir ücret ödenmediğinin de altını çizmek istiyoruz.

E-Spor’da Hangi Oyunlar Oynanıyor?

League Of Legends, Fifa, Counter Strike ve Starcraft en bilinen e-spor oyunları arasındadır. Ünlü spor kulüplerinin takımlar oluşturup turnuvalara katılması, ödüllere sponsor olması esports’un, geleceğin dikkat çeken spor dalları arasında olacağını gösteriyor. Sadece oyun katılımcısı değil, seyirci sayısı da her geçen gün artan bu spor, geleneksel spor ve oyun turnuvalarının bir adım önüne geçecek gibi duruyor.

İyi Bir E-Spor Oyuncusu Olmak İçin Yapılması Gerekenler

  • Oyunlarda hızlıca ustalaşabilmeniz için profesyonel oyuncu ekipmanları şart. Başlangıç için yüksek meblağlar ödemeden işinizi görecek bir oyuncu kulaklığı, mekanik oyuncu klavyesi, iyi bir PC öncelik vermeniz gereken ihtiyaçlarınızdan olabilir.
  • Profesyonel bir oyuncu seviyesine ulaşabilmek için günün büyük bir kısmını antrenman yaparak geçirmeniz gerekiyor. Düzenli antrenman yaparak kendinizi geliştirmeye çalışmalısınız.
  • İyi bir takıma dahil olmak ve iyi bir takım oyuncusu olmak bu işin en önemli detaylarından biri.
  • Hem çevre yapmak hem de turnuva deneyimi kazanmak için ne kadar çok turnuvaya katılırsanız o kadar iyi olacaktır.
  • Artık hayatınızın merkezi oyun olmak zorunda. Tabii büyük ödüle ulaşmak istiyorsanız.

Türkiye’de Bilinen E-Spor Takımları

Dark Passage ülkemizin bilinen ilk e-spor takımıdır. Counter Strike kadrosu ile başlayan takım, League of Legends için de kadro oluşturmuştur. 2015 yılında Beşiktaş ile başlayan Fenerbahçe ve Galatasaray gibi büyük kulüplerin de katılımıyla yeni takımlar turnuvalarda yer almaya başladı. Spice Soldiers, uluslararası başarıları ile adından söz ettiren Türk takımları arasındadır. Bahçeşehir Üniversitesi’nin kurduğu BAU SuperMassive da yine iddialı takımlarımızdandır.

E-Spor İçin İhtiyacınız Olabilecek Oyuncu Ekipmanları

Bu alana yeni girecekseniz ve bütçenizi zorlamayacak aksesuarlar arıyorsanız monofiyat oyuncu ürünleri sizin için biçilmiş kaftan. Saatlerce sürecek oyun keyfinizi maksimum konforla destekleyecek MF Product oyuncu kulaklıkları, oyun klavyeleri için hemen gaming kategorimizi ziyaret edin. Oyunlar konusunda iddialı iseniz gaming jargonlarından oluşan eğlenceli testimizi de çözebilirsiniz.

Yorumları GörüntüleYorumlar Kapat

Yorum Yap