Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gimbal Nedir? Nasıl Çalışır?

Gimbal tripodlar, profesyonel çekim yapanların adeta kurtarıcısı oldu. Akıllı telefonlar ile video ve fotoğraf çekmek hayatımızın nasıl bir gerçeği ise artık, telefonlarla birlikte kullanacağımız Gimbal ve benzeri aksesuarlar da çekimlerin aranan ekipmanlarından diyebiliriz. Bu çok konuşulan ekipmanı bir şekilde duyuyor ve ne işe yarar diye merak ediyorsanız kısaca “Gimbal nedir?” ve çalışma mantığı nasıldır, açıklayalım.

Gimbal Ne İşe Yarar?

gimbal nedir

“Gimbal nedir?” sorusunun da cevabı olacak bu başlıkta, gimbal sabitleyicilerin çalışma prensibine değineceğiz.

“Dengeleme halkası” anlamına gelen Gimbal; üzerinde bulunan düzlemsel motorları ile sarsıntı ve titreşimi önleme mantığıyla çalışmaktadır. 2 veya 3 motoru bulunan bu ürünler, motor sensörlerine; oluşan titreşimin tersi yönünde hareket etme komutu göndererek sarsıntıyı dengelerler. Böylece hareketli videolarda olan o istenmeyen pürüzler ortadan kalkar. Kısacası videolardaki titreşimi önleyen bu cihazlar, mobil cihazınızı profesyonel bir çekim ekipmanına dönüştürür.

Gimbal Kullanım Alanları

gimbal ne işe yarar

Gezginler, Bloggerlar ve YouTuberlar için önemli bir araç olan Gimbal kameralar, bu işi meslek haline getirenlere büyük kolaylık sağlıyor. Video içerik üreticisi iseniz çekimlerinizi bir üst seviyeye taşıyacak Gimbal modelleri ile daha net ve kusursuz sinematik görüntüler elde edebilirsiniz.

Hareket yönünün algılayarak size göre konum alan hareketli başlık, tek elle kullanım imkanı ve hafif tasarım gibi öne çıkan özellikleriyle Gimbal’lar, profesyonel çekim yapmak isteyenlere her alanda geniş bir kullanım sunuyor.

Akıllı Telefonlar İçin Gimbal Modeli

gimbal modelleri

Kamera sistemleri her geçen gün gelişen telefonlarımızı, sadece kişisel kullanım amaçlı değil, profesyonel çekimler için de tercih ediyoruz. Durum böyle olunca da çekilen videoları daha iyi bir çekim kalitesinde sunmak için bazı ürünlere başvurmamız kaçınılmaz oluyor. Hareketli videoların daha net bir şekilde çekilebilmesini sağlayan gimbal modelleri, en akıcı videoların olmazsa olmazı diyebiliriz. Sarsıntısız video kaydı için tasarlanan 3 eksenli gimbal elektronik sabitleyicilerle çekimlerinizi film tadında yapabilirsiniz.

Akıllı telefonunuz için bir gimbal modeli arıyorsanız tüm telefon modelleri ile uyumlu MF Product Gimbal, akıllı telefonunuz için ideal bir kullanım sunmaktadır. Telefonunuzu cihazınızın tutacaklarına yerleştirerek Bluetooth ile kolayca bağlantı sağlayabilirsiniz.

YouTube Kanalı İçin Gimbal

3 eksenli gimbal

Fenomenlerin olmazsa olmazı olan video içerikleri nasıl çekiliyor dersiniz? Tabii ki üç eksenli gimballar ile. Bir kanal açmak istiyor ve video çekim ekipmanı araştırıyorsanız uygun fiyatlı gimbal modelleri ile başlangıcı yapabilirsiniz. Dış çekimler ve hareketli videolarda sizi olduğu gibi yansıtacak bu ürünler ile dikkat çeken çekimlere imza atabilirsiniz.

MF Product Fit N Joy 0513 Gimbal Özellikleri

2200 mAh batarya kapasitesi ile 4 saate kadar kullanım imkanı sunan ürünümüzü daha detaylı incelemek isterseniz sizi monofiyat.com’a bekleriz!

 

Yorumları GörüntüleYorumlar Kapat

Yorum Yap