Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hygge Felsefesi Nedir?

Hygge felsefesi, kısaca bir mutluluk sanatı, mutlu yaşam felsefesi olarak tanımlanıyor. Detaylarına gireceğiz ama öncelikle bu akımın nereden ve neden çıktığına kısaca değinelim.

Danimarka’nın Yaşama Sanatı: Günümüzün Trend Akımı Hygge’ın Ortaya Çıkışı

Dünyanın en mutlu ülkeleri arasında bulunan Danimarka’dan çıkan Hygge felsefesinin alt metninde oldukça güzel düşüncelerin yer aldığını görüyoruz. Yılın neredeyse tamamının soğuk ve yağmurlu geçtiği bu ülkede, hava koşullarının insanı ciddi anlamda demoralize edecek türden olması; Danimarka halkına çareyi, kendi mutluluk sanatını oluşturmasında bulmuş. Buna da hygge adını vermişler. Kelime olarak biraz daha açacak olursak hygge; keyif aldığımız birçok şeyin temsili adeta. Sevdiklerimizle bir ev buluşması, fırından yeni çıkmış kurabiyeler, mum ışıklarıyla süslenmiş bir oturma köşesi, mis kokulu bir keyif kahvesi, renkli yün çoraplar, rahat ev kıyafetleri, hoş kokulu bir ortam, yumuşak bir kanepe ve sıcak bir battaniye…

Evet! Evde keyif yapmayı sevenlerin belki sıklıkla uyguladığı bu rutinler Danimarka’nın yıllardır mutlu olmak üzerine özel çaba gösterdikleri bir düşüncenin adeta olmazsa olmazları. Basit zevklerin mutluluğa dönüştüğü, keyif almanın keyfinin sonuna kadar yaşandığı hygge kafası ve hygge ortamı nasıl en iyi şekilde olur gelin birazda ona değinelim.

Danimarka’nın Mutlu Yaşam Felsefesi: Hygge Manifestosunun Maddeleri

hygee köşesi

Hygge felsefesi ile evde huzura kavuşacağınız kendi köşenizi oluşturmadan önce bu manifestonun maddelerine kulak verin. Yaşamdan keyif almak ve rahatlık üzerinde temellenen bu felsefe oldukça basit ve uygulanabilir türden.

Kendinizle ve sevdiklerinizle geçireceğiniz anları daha zarif kılmak ve küçük mutluluklardan büyük mutluluklar yaratmak için işte kolayca uygulayabileceğiniz Hygge felsefesinin 7 basit kuralı:

1.Sıcak ve Samimi Bir Atmosfer Yaratın!

hygge felsefesi dekorasyonu

Ortama loş bir görünüm katmak ve biraz da doğal ışığın keyfini çıkarmak için mumları yakın. “Ruhun sıcacık hissetmesi” ve “samimi ortamlar yaratma sanatı” tanımının karşılığını vermek için evde yapay ışıkları azaltın. Evinizde sıcaklık hissini yakalamak için sevdiğiniz kokulu mumlardan oluşan bir köşe planlayın. Sakinleştiren ışık tonlarını yaşamınızın bir parçası haline getirin. Duyularınızı harekete geçirecek aromatik yağlar ve tütsüler ile de bu atmosferi tamamlamayı ihmal etmeyin.

2.Anda Kalın!

Yaşadığınız anın keyfini çıkarmak için o ana odaklanmanız gerekiyor. Ne öncesine ne de sonrasına. Şimdiye odaklandığınız bu anda atlamamanız gereken kural; dijital mecralara biraz ara vermeniz gerektiği! Yani telefonu bir kenara bırakın ve televizyonu kapatın… Sadece yaptığınız şeye odaklanın. Bu kitap okumak olabilir, arkadaşlarınızla sohbet etmek olabilir o an sadece onları dinleyin, yalnızsanız da kendinizi.

3.Küçük Keyifler Küçük Atıştırmalıklar ile Güzel! 

Sevdiğiniz tatlar hygge anlarının keyfini çıkarmak için oldukça önemli. Sıcak çikolata, salep, güzel bir fincan kahve yanında evin dört bir köşesine yayılmış kurabiye ve kek kokusu. Kulağa oldukça hoş geliyor değil mi? Sevdiğiniz fincanı kapın tatlı atıştırmalıklarınızla bu anların tadını sonuna kadar çıkarın! Unutmayın küçük atıştırmalıklar bu felsefenin olmazsa olmazları.

4.Rahat ve Konforlu Eşyalar Seçin.

Evde içinde rahat hissettiğiniz ev giysilerinizi özenle seçin. Renkli yumuşak çoraplar sıcacık yumuş yumuş pijamalar, yumuşak minderler ve battaniyeler Hygge ortamınızın size kendinizi en iyi hissettiren detaylarından olabilir.

5.Kendi Güvenli Ortamınızı Yaratın ve Evde Kaliteli Zaman Geçirmenin Yollarını Bulun.

Burası sizin konfor alanınız. Burayı kendi zevkinize göre en rahat edeceğiniz şekilde dekore edebilirsiniz. Evdeki hygge köşenize minder ve pufları, sevdiğiniz kitapları, müzik çalarınızı, mumlarınızı ve güzel kokuları ekleyin.

Evde kendi güvenli alanınızı belirlerken doğanın sakinleştirici etkisini atlamayın. Bitkileri de mutlaka hygge köşenize dahil edin.

6.Minnettar Olmayı Unutmayın.

Sahip olduklarınıza ve iyi ki dediğiniz şeylere şükran duymayı atlamayın.  Minnet duygusu da bu manifestonun önemli maddelerinden. İçten bir teşekkür duygusu sizi de motive edecek, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

7.Birliktelik ve Uyuma Özen Gösterin.

Sevdiğiniz arkadaşlarınızla geçireceğiniz vakitlerde uzun yemekler veya keyifli sohbetlerde bir arada olma haline odaklanın. Ortak tecrübeleri ve değerleri paylaşmaya özen gösterin. Birlikte mutlu hissetme hali ve uyuma odaklanın!

Yorumları GörüntüleYorumlar Kapat

Yorum Yap