Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Multitasking Nedir?

Son zamanların trend kelimelerinden olan multitasking’i bir şekilde duymuş veya bir yerlerde karşılaşmışsınızdır. Özellikle iş hayatında multitasking person, multitasker gibi ifadelere denk gelmişsinizdir diye varsayıyoruz. Hatta belki de siz bir multitasker çalışansınız ama farkında değilsiniz. Her neyse duymadıysanız da sorun yok… Multitasking hakkındaki birçok detaylı bilgi bu yazıda sizi bekliyor! Okudukça “Eee bu benim!” diyeceğinizden şüphe etmiyoruz.

O halde multitasking nedir? sorusuna kısaca kelime anlamlarından yola çıkarak cevaplamaya başlayalım. Multi (çok) ve tasking (görev) kelimelerinden oluşan multitasking, dilimize çoklu görev olarak çevrilmekte. Bu çoklu görevi de kısaca açacak olursak “aynı anda birden fazla işi yapmak” olarak tanımlayabiliriz.

Sakız Çiğnerken Yürüyebilmekte Bir Multitasking Mesela…

Günlük hayatta hepimiz birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışıyoruz. Bir yandan telefonla konuşup toplantıya yetişiyor, kitap okurken müzik dinliyor, araba kullanırken telefonla konuşuyor, mail yazarken diğer ekrandan işlerimizi yürütüp aynı anda iş arkadaşımıza cevap verebiliyoruz. İşte bunların hepsi multitasking olarak geçiyor! Bunlar bizim için artık sıradan şeyler gibi görünse de ya da bunları gerçekleştirme yeteneğimiz olsa da son yapılan araştırmalar beynin bu konuda tıkandığı bazı noktalara dikkat çekiyor.

Beyin, çoklu görev yaparken iki göreve de aslında tam olarak odaklanamıyor. Bu da daha fazla hataya yatkınlık ve işin beklenenden daha uzun sürede tamamlanmasına sebep oluyor. Aslından amaç birden fazla işi aynı anda yürütürken zamandan tasarruf sağlamak olsa da araştırmalar tam tersini gösteriyor!

İş Hayatında Multitasking Çalışma Verimliliği Nasıl Etkiler?

Sanılanın aksine aynı anda birden fazla işi yürütmeye çalışmak bizi daha hızlı yapmıyor. Beynimiz bir makine gibi işlediği için aynı anda birden fazla işi aynı verimle yürütemiyor. Bir işe yapabilmek için beynin ona odaklanması gerekiyor, iş sayısı arttıkça beynin odaklanma ihtiyacı da artıyor. Bu da beynin daha çok enerji harcaması ve zorlanması anlamına geliyor. Odaklanma sorunu iş verimini düşürdüğü gibi IQ seviyesini de düşürüyor! Tüm bunlara ek olarak aynı anda birden fazla işi bitirmeye çalışmak stres altında çalışmaya da sebep oluyor. Hatta işlerin zamanında tamamlanamaması stres seviyesini de giderek artırıyor.

Çalışma verimliliğini olumsuz etkileyen mutitasking’in zararları:

  • Dikkat süresinde önemli ölçüde azalma,
  • Stres yaşanmasına sebep olma,
  • Zihnin normalden fazla yorulması,
  • Yapılan işlerde eksik ve hataların gözlenmesi,
  • Daha fazla zaman kaybının yaşanması.

Çoklu Görev Yanılgısı…

On parmağında on marifet kulağa her ne kadar cool gelse de çoklu görev heyecanına yenik düşmeyin! Teknoloji sayesinde artık çoklu görev becerisi daha kolay gibi geliyor. Üstelik biz her ne kadar bunun altından kalkıyor gibi görünsek de beyin fonksiyonlarımız bu durumdan zarar görüyor, iş kalitesi ve verimi olumsuz etkileniyor. Kısacası aynı anda birden fazla iş yapmak bizi o işin ustası yapmıyor. Bunun nasıl üstesinden gelinir peki?

  • İşlerinizi önem durumuna göre sıralayın.
  • Bir iş bitmeden yenisine başlamayın.
  • Çalışırken dikkat dağıtacak şeyleri masanızdan kaldırın.
  • Çalışma verimliliği için günlük görevleri belirleyin. Ve sırasıyla tamamlayın.
  • Pomodoro tekniğini uygulayarak daha konsantre çalışmayı deneyin.

 

Yorumları GörüntüleYorumlar Kapat

Yorum Yap