Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pastırma Sıcakları Ne Zaman Başlar?

Pastırma yazı olarak da bilinen pastırma sıcakları genellikle sonbahar mevsiminin sonuna denk gelir. Ekim ayının sonunda başlayan ve kasım ortasına kadar devam eden güneşli günler, sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bu günlere pastırma sıcakları deyiminin yerleşmesine neden olmuştur.

Yaz sonrası yaz günlerini aratmayan bu sıcak havalar, dünyanın pek çok yerinde yaşanır. Biz de pastırmanın bu dönemde hazırlanması sebebiyle dilimize pastırma sıcağı olarak yerleşmiş olsa da diğer ülkelerde farklı adlandırılmıştır. Almanya’da “kocakarı yazı”, İsveç’te “Aziz Birgitta yazı”, ABD’de “yerli yazı” olarak bilinmektedir.

Nedir Bu Pastırma Yazı?

Gündüzleri güneşli, geceleri serin geçen pastırma yazı içinde bulunduğumuz şu günlere denk geliyor diyebiliriz. Gece ve gündüz arası fazla sıcaklık farkının olmaması sebebiyle, pastırmanın en ideal şekilde kuruduğu bu dönem pastırma yazı olarak adlandırılmıştır.

Pastırma ile işim yok diyenler bu dönemi havanın tadını çıkararak değerlendirebilir. Yürüyüş, koşu ve bisiklete binmek gibi aktiviteler için mükemmel bir zaman olan bu kısa aralığı en iyi şekilde geçirmeye gayret edin. Son yaz günlerinin ve güneşin keyfini açık alanlarda bol bol güneş ışığı depolayarak geçirebilirsiniz. D vitaminin önemine daha dikkat kesildiğimiz şu süreçte kısaca D vitaminin faydalarına da değinelim.

D Vitaminin Önemi

Kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamini vücudumuz için oldukça önemli. Yaşamsal bir ihtiyaç olan D vitaminin önemi, özellikle yeni normalde daha fazla hissedildi diyebiliriz. Yapılan çalışmalar D vitamini düzeyinin yeterli olduğu kişilerin enfeksiyonları daha hafif atlattığını gösterdi. Bu yüzden mutlaka günde en az 20-25 dakika güneş ışığı almaya dikkat edin.

  • D vitaminin ana kaynağı güneş olduğu için güneş ışığını günlük olarak almaya dikkat edin. Güneş altında kalmaya özellikle kış aylarında özen gösterin.
  • Vücudun tüm sitemlerini etkileyen bu vitamini güneş dışında, somon gibi yağlı balıklardan, mantar, peynir vb. süt ürünlerinden almayı deneyin.
  • Sizi birçok hastalıktan koruyan D vitamini aynı zamanda depresyonun da en iyi ilaçlarından biridir.
  • Bağışıklık sistemi üzerinde etkileri oldukça büyüktür.
  • Kemik ve kasların güçlü olmasında rolü oldukça önemlidir.
  • Güneş ve D vitamini içeren gıdalar dışında doktor kontrolü ile takviye vitaminlerle de D vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Pastırma Sıcaklarına Pratik Çözüm: Şarjlı Boyun Fanı

Sıcaktan bunaldığınız anlar için kolay ve de rahat kullanıma sahip şarjlı boyun fanı serinleme ihtiyacınızı pratik bir şekilde karşılar.  3 farklı hız ayarı, 360 derece dönebilen fan başlıkları, USB ile kolay şarj ürünün öne çıkan özellikleri arasındadır. Hafif tasarım kolay taşınabilirlik avantajı sağlar. Pastırma sıcakları sonrası sıcak yaz günleri için de oldukça kullanışlı olacak bu ürünü şimdiden alın, günlük kullanımda serinleten fan ile sıcaklarla kolayca baş edin.

Yorumları GörüntüleYorumlar Kapat

Yorum Yap