Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pomodoro Tekniği Nedir?

İtalyanca ‘domates’ anlamına gelen pomodoro tekniği ile çalışma sisteminize yeni bir soluk getirmeye var mısınız?

Etkili zaman yönetimi çağımızın en önemli ihtiyaçlarından biri. Çünkü yapılacak iş sayısı çokken bunun altından tek başına kalkmaya çalışmak ve hepsine eksiksiz yetişebilmek günleri adeta bir maratona çeviriyor. Bu koşuşturmacada kimi zaman motivasyonumuz düşerken kimi zaman dağılan dikkatimiz oluyor. İşler biriktikçe yükselen stres seviyesi de tuzu biberi oluyor dersek modern insanın çalışma temposunu kısaca özetlemiş olabiliriz.

Şimdi gelelim bu sürekli koşuşturan modern insanın probleminin çözümüne!

Pomodoro tekniğini duymuş muydunuz?

Etkili zaman yönetimi için en verimli çalışma teknikleri arasında gösterilen Pomodoro ile rutinlerinizi daha planlı bir şekilde yürütebilirsiniz. 1980’lerde geliştirilen bu tekniği Francesco Cirillo buluyor. Esasında zaman yönetimine dayanan bu teknik odaklanamama sorununa da bir çare oluyor. Mutfaktaki zaman sayaçlarından ilham alarak geliştirdiği bu tekniğin uygulanışına ve adımlarına gelin daha yakından bakalım!

Pomodoro Tekniğinin Adımları:

Pomodoro, 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molalardan oluşan bir tekniktir. Her 30 dakika bir pomodoraya denk gelmektedir. Dört pomodoro sonrası 15 dakika veya yarım saatlik bir mola ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Sistem kısacası bu şekilde işliyor diyebiliriz.

Bu teknikte işinize 25 dakika odaklanıp 5 dakika mola vererek zamanı daha etkili bir şekilde kullanmaya kendinizi ayarlıyorsunuz. Bu, belirli zaman aralığında seçtiğiniz bir görevi tamamlamak, o işle ilgili konsantrenizin de yüksek olmasını sağlıyor. Dolayısı ile her bir pomodoroyu ayrı görevler olarak planlayabilirsiniz. Her iş arası verdiğiniz molalarla da kendinizi ödüllendirerek bireysel motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Günde 8-16 arası pomodoro tamamlamak ideal sayılıyor.

Pomodoro Tekniğini Uygularken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Gün içinde yapmanız gereken tüm işleri listeleyin.
 • Uzun ve kısa vadeli işleri öncelik sıranıza göre belirleyin.
 • Kısacası bir yapılacaklar listesi oluşturun.
 • Telefonunuza gelecek bildirimleri kapatın. Mümkünse sessize alın.
 • E-mail gelen kutusuna bu süreçte bakmayın.
 • Whatsapp bildirimlerine göz kaydırmayın!
 • Üzerinde çalışacağınız ilk taskı belirleyin.
 • 25 dakikalık süreci başlatın ve ilk taskı tamamlayın.

Pomodoro Tekniği Ne İşe Yarar?

pomodoro tekniği

Uzun çalışma saatleri odağınızın dağılmasına daha çok müsaittir. 25 dakikalık çalışma performansları odağı dış etkenlere karşı daha etkisiz kılar. Pomodoro teknikleri sayesinde 8 saate kadar verimli bir çalışma mümkündür. Pomodoro tekniği, günü en iyi şekilde planlamanızı sağlar. Zaman kontrolü ve verimlilik için iyi bir uygulamadır. Ayrıca planları ve hedefleri pomodoro tekniği ile daha net bir şekilde belirlemiş olursunuz. Tamamlanan her döngü ile kendinizi daha iyi hisseder, üretkenliğinizi artırırsınız.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları

 • Uzun ve aralıksız çalışma zihnin sıkılmasına sebep olur. Pomodoro tekniği kısa molaları ile sizi bu sıkılma ve odaklanamama derdinden kurtarır.
 • Kısa molalar, uzun süre aynı yerde oturan vücudunuza fiziksel olarak da bir dinlenme avantajı sağlar.
 • Bir planlama esasına dayanması da görevleri zamanında ve verimli bir şekilde bitirmenize vesile olur.
 • Çalışmalarınızda yaratıcılığı da artıran bu yöntem kendi çalışma disiplininizi oluşturma kolaylığı sunar.

Evden Çalışmayı Daha Verimli Bir Hale Getirmenin Anahtarı Pomodoro!

Bu tekniğin başarısı mini molalarında saklı! Evden çalışmaya alışmaya çalıştığımız şu dönemde siz de odaklanma problemleri yaşıyorsanız pomodoro tekniğini deneyebilirsiniz. Böylece sabah akşam evde çalışıyorum hissine belki bir son verir, günlük işlerinizi belirli zaman aralığına atayarak sadece o an o işe odaklanabilirsiniz.

Yorumları GörüntüleYorumlar Kapat

Yorum Yap