Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sıfır Atık ve Daha İyi Bir Yaşam İçin Herkesin Yapabileceği Basit Öneriler

Daha sürdürülebilir bir dünya ve çevre için sıfır atık konusunda neler yapabilirsiniz? Tüketim alışkanlıklarımızı küçük de olsa değiştirerek çevreye karşı daha duyarlı bireyler olabiliriz. Dünyanın içinde bulunduğu durum ortada. Her geçen gün artan plastik tüketimi, iklim krizi derken gezegenimiz insan eliyle adeta hızla sona yaklaşmakta. Tabii bunu değiştirmek, buna bir dur demek mümkün. Günlük alışkanlıklarımızdan birkaçını değiştirerek bile atık birikiminin önüne geçebiliriz. İsterseniz önce sıfır atık ne demek kısaca buna değinelim.

Sıfır Atık Nedir?

Doğaya zarar verecek her türlü malzemenin üretim ve tüketiminin engellenmesi, plastik başta olmak üzere doğayı kirleten hiçbir ürünü kullanmamak “sıfır atık” olarak tanımlanıyor. Yani ne kadar az çöp o kadar az kirlilik! Çevre için yapabileceğimiz en basit ve en iyi eylem olan sıfır atık felsefesi ile tanışmak ve neler yapabilirim diye merak ediyorsanız işte basitçe uygulayabileceğiniz önerilerimiz:

Markete Kendi Alışveriş Çantanız ile Gidebilirsiniz.

Plastik torba tüketimini azaltmak için kendi bez çantalarınızı markete gitmeden önce yanınıza almayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

İhtiyacınız Yoksa Satın Alma Alışkanlığına Son Verin!

Hem gıda israfı olmaması hem de ihtiyaç dışı sadece tek sefer kullanacağımız ya da giyeceğimiz giysileri minimuma indirebiliriz. Satın almadan önce mutlaka kendinize buna gerçekten ihtiyacım var mı? sorusunu sormayı unutmayın.

En önemli Kısım: İş Hayatında Nasıl Atıksız Olunur? Sorunsalı

Dışardan yemek siparişi veriyorsanız bunu evden kendi saklama kaplarınızla getireceğiniz yemeklerle değişimi başlatabilirsiniz. Böylece plastik çatal, poşet ve strafor tüketimini engelleyebilirsiniz.

Karton bardaklı kahve zincirleri hayatımızın olmazsa olmazları artık. Kahveyi çok seviyor ve her gün kahve tüketmeden duramıyorsanız kendinize bir termos alarak ilk adımı atabilirsiniz. Kahvenizi kendi termosunuza alabilirsiniz. Böylece hem alışkanlığınızdan vazgeçmeden hem de gezegenimiz için daha fazla atık olmadan kahve keyfinize devam edebilirsiniz.

Kağıt israfının önlenmesi için gereksiz kağıt tüketimine sebep olan rutinlerinizi de bir gözden geçirmeye ne dersiniz? Çıktı olarak aldığınız rapor veya notları e-posta ile göndererek, saklanacak dosyaları kağıt çıktılar olarak değil de dijital olarak depolayarak iş hayatında atıksız çözümler yaratabilirsiniz.

Kişisel Bakımınızda Plastik Kullanımını Azaltabilirsiniz.

Şampuan ve duş jelleri en çok tükettiğimiz plastiklerin başında geliyor. Bunların yerlerine doğal sabunları koyarak hiç değilse bu alandaki plastik tüketimini azaltabiliriz.

Plastik Pipetleri Hayatınızdan Çıkarın.

Tek kullanımlık olan bu ürünler her ne kadar sık kullanmasanız da çevre için zararları yeterince yüksek. Metal pipetler ile bu alışkanlığınızı da dönüştürebilir veya dışarda içeceklerinizi pipetsiz içmeyi tercih edebilirsiniz.

Ambalajlı Gıdaları Olabildiğince Azaltın.

Atıksız yaşama kararının belki de en faydalı yanı abur cubur tüketiminin de azalması diyebiliriz. Market reyonlarında yer alan birçok gıda plastik ambalajları ile hem çevreye hem de bize oldukça zararlı. Bu alışkanlığınızı azaltarak bırakabilirseniz hem plastik atıklarına bir yenisini eklemeyecek hem de sağlıksız beslenme alışkanlığınızdan kurtulmuş olacaksanız. Kuruyemiş vb. atıştırmalıkları kendi kavanozlarınız ile yanınızda taşıyarak veya evde canınızın çektiği şeyleri yapıp yanınızda bulundurarak ara ara gelen abur cubur krizini de böylece çözebilirsiniz.

Yorumları GörüntüleYorumlar Kapat

Yorum Yap