Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ülkelerin Yok Artık Dedirten İlginç Yılbaşı Gelenekleri

Dünyanın farklı ülkelerinde yeni yılda neler oluyor? İlginç yılbaşı gelenekleri ve kutlamalarını merak edenler için yazdık!

Yeni yılın bizim ülkemizdeki karşılığı, aile bireylerinin toplanması, sofraların eksiksiz olarak özenle hazırlanması, evlerin süslenmesi, karşılıklı hediye alıp verme, varsa televizyonda yeni yıl özel programları ve tombala şeklinde özetlenebilir. Kalabalık Taksim geceleri, meydan konserleri, canlı müzik sunan mekanlar da bir diğer akla gelenler ve unutulmaz yılbaşı eğlenceleri arasında. Hepsi şimdilerde her ne kadar kulağa nostaljik ve çok uzun zaman öncesinde kalmış gibi görünse de 2021 için yine aynı heyecan ve umutlarla yeni yılı karşılayacağız. Bu kez herkes evlerde olacak, belki eski tadı tuzu olmayacak ama umut, güzel şeylere duyulan özlem, yeni yıl için dilekler ve beklentiler eskisinden daha güçlü olacak!

Görüldüğü üzere bizde öyle yok artık dedirten bir kutlama veya gelenek yok. Peki, dünyada bu durum nasıl? Onlar yeni yılı nasıl karşılıyor, her sene hangi gelenekler tekrarlanıyor? İşte ülke ülke sizin için seçtiğimiz ilginç yılbaşı gelenekleri. 😊

1.Japonya

Japonlar, yeni yıl kutlamaları için kapılarının önüne ‘simenava’ adını verdikleri bir ip asıyorlar. Bu ipin amacı kötü ruhları kovmak, yeni yılın şans ve mutluluk getirmesini istemek diyebiliriz. Ayrıca yine ev temizliği, karşılıklı kutlamalar, hediyeleşme de bu geleneğin bir parçası. Bir de onlara özgü mochi adı verilen yılbaşına özel pirinç kekleri pişiriliyor. Ayrıca Budist tapınaklarında 108 kere çan çalıyor. Her çan bir günahı simgelediği için böylece günahların affedildiğine inanılıyor.

2.Çin

Kırmızının şans getireceği inancı Çin’de yılın ilk günü kapıların bu renge boyanması ile kendini gösteriyor. Kötü şansı uzaklaştırmak için kutlamalardan önce evler iyice temizleniyor. Ve kırmızı zarflarda çocuklara şans parası dağıtıyorlar. Bir diğer ilginç gelenek ise evdeki bıçakların saklanması imiş! Çünkü yılbaşında olur ki biri kendini yanlışlıkla keserse tüm senenin kötü geçeceği düşünülüyormuş. Bu yüzden yılbaşı hindilerini kung-fu ile parçalara ayırıyorlarmış. Gerçekten bu ilginç!

3.Hollanda

Yılbaşı ağacını ateşe vermek mi? Evet işte bu ilginç. Hollanda’da yeni yılı karşılamak için sokaklarda ateş yakılıyor ve yılbaşı ağaçları bir önceki yılın ruhundan arınmak için ateşe atılıyormuş.

4.Meksika

Her rengin farklı bir umudu simgelediği yeni yıl arifesinde Meksikalılar, evlerini o yılki beklentilerine göre boyuyorlarmış. Mesela evini kırmızıya boyayan aşkı, yeşile boyayan parayı istiyormuş. Ya ikisini de istiyorsa veya birden fazla şey… Evler rengarenk desenize! 😊

5.İtalya

Yuvarlak yiyeceklerin şans getireceğine inan İtalya, yılbaşı geleneği olarak mercimek yiyorlarmış. Ayrıca kırmızı iç çamaşırı modasının da çıkış noktası burası imiş.

6.Yunanistan

Kapı önüne soğan asmak, kayık süslemek bunlar da komşumuzun ilginç yılbaşı gelenekleri arasında gösteriliyor. Soğan yeniden doğuşu simgelediği için yılbaşı arifesinde kapı önlerine asılmaktaymış. Selanik tarafında ise çam ağacına alternatif kayıklar süslenmekte imiş.

7. Brezilya

Okyanusa beyaz çiçekler atmak ve 7 dalganın üzerinden zıplamak… Brezilya’nın yeni yıl karşılama gelenekleri de bu şekilde imiş. Denizlerin tanrıçasına beyaz çiçekler atmak gelecek yılla ilgili dileklerin gerçekleşmesi için yaptıkları bir totem iken, 7 dalga üzerinden atlamak da şansın iyi olacağı anlamına gelmekteymiş.

8.İspanya 

12 üzüm tanesi ile gelen mutluluk! İspanya geleneğine göre gece tam 12’de 12 tane üzüm yemek o yılın mutlu geçmesi anlamına geliyormuş. Yani 12 üzüm 12 ayı simgeliyor.

9.Rusya 

“Dileğimi ben içime attım” cümlesi Rusya geleneklerinde adeta can buluyor. Çünkü bu yeni yıl adetine göre Ruslar dileklerini küçük kağıtlara yazıyor, sonra yakıp küllerini şampanya bardaklarına koyup içiyor!

10.İskoçya 

Burada da yine ilginç bir gelenek söz konusu. Gece yarısı olur olmaz eş dostun evine ziyaretler başlarmış. Yeni yıl ile birlikte eve ilk gelen kişinin şans, bolluk ve bereket getirdiğine inanılırmış. Gelen kişiler elleri boş gelmiyor tabi. Tuz, ekmek ve para gibi bereketi temsil eden hediyelerini eve sağ ayakla girmek koşulu ile ev sahibine takdim ediyorlar.

İlginç Bir Yılbaşı Hediyesi mi Arıyorsun?

İlginç bir kutlama değil ama sevdiklerin için bu yıl dikkat çeken hediyeler almak istersen seni monofiyat.com’a bekleriz. Kişisel bakımdan akıllı bilekliklere, Bluetooth hoparlörlerden Bluetooth kulaklıklara, drone modellerinden Gaming ekipmanlarına, karaoke mikrofonlardan çekim ekipmanlarına daha bir çok ürün, yeni yıla özel indirimlerle monofiyat.com’da!

 

 

 

Yorumları GörüntüleYorumlar Kapat

Yorum Yap